האיזון – הדרך לאורח חיים בריא

החיים בעולם המודרני הם למעשה חיים בעולם של ניגודים. למרות שרמת החיים גבוהה יותר מאשר היא הייתה בעבר, רמת האושר הכללי דווקא יורדת, למרות שהידע הרפואי התרחב במאוד, סוגים שונים של תחלואה בגיל צעיר דווקא התרחבו. כחלק מהניגודים הללו, ניתן לחלק את האוכלוסייה בישראל לשני קבוצות:

• החלק האחד של האוכלוסייה מבקש לחיות באופן מאוזן, לשלב בין החיים המודרניים לבין שמירה על אורח חיים בריא.

• החלק השני של האוכלוסייה דוחק את המודעות לאורח חיים בריא ומתעלם מצורך חשוב זה הן ברמה הגופנית והן ברמה הנפשית.

בשורות הבאות נראה כיצד ניתן להגיע לאיזון בצורה פשוטה למדי, על פי רעיון האיזון, שמתבסס על עקרונות הרפואה ההוליסטית והשילוב הנכון בין הגוף לבין הנפש. הדבר נעשה תוך הקדשת תשומת לב לגוף, הקדשת תשומת לב לנפש, והקדשת תשומת לב מיוחדת לבריאות כללית ולתזונה נכונה.

מקדישים זמן לגוף

הכלל הראשון ברעיון האיזון טמון בהבנת חשיבות הגוף. חכמים ונבונים יותר מאיתנו כבר ידעו לומר שהדרך לנפש בריאה ולבריאות בכלל מתחילה בשמירת גוף בריא. "נפש בריאה בגוף בריא" הוא התיאור התמציתי, הטהור והנכון ביותר, המראה את החשיבות הטמונה בתשומת הלב שלנו לגופנו בחיי היום יום.

באמצעות בחירה בפעילות גופנית מתונה, פעילות כגון הליכה מהירה או ריצה קלה, משפרים את חוזקו הכללי של הגוף, משפרים את יכולת ניצול האוויר שנכנס לריאות (סירקולציה), מחזקים את הלב ואת חסינותו ומונעים מחלות רבות. מובן מאליו שיש להתחיל לבצע פעילות זאת בהדרגה, כל אחד בהתאם לרמתו ההתחלתית. חשוב מאוד לנעול נעלי ריצה איכותיות ומתאימות,  וללבוש בגדים נוחים ומיוחדים שהם בעלי זרימה טבעית. 

מקדישים זמן לבריאות

בהתאם לעקרון האיזון ההוליסטי ועקרונות הרפואה הטבעית, חשוב להקדיש זמן לבריאות בהיבט של רפואה מונעת. בנוסף לביצוע פעילות גופנית מתונה, פעולה ששומרת על הבריאות הכללית, חשוב כמובן גם להקפיד על תזונה נכונה:

מוטב להמעיט בצריכת מזון תעשייתי – עדיף יותר לבשל בבית תבשילים שהם על בסיס מוצרי יסוד.

מוטב להמעיט במלח, סוכר ושמן – מוטב לצרוך פירות וירקות טריים, עדיף אורגניים (בכל מקרה, יש להקפיד לשטוף היטב את הפירות ואת הירקות לפני אכילה).
מוטב להמעיט בצריכת בשר ובעיקר בשר שמן – עדיף לשלב יותר קטניות וחלבונים מן הצומח. 

מקדישים זמן לנפש

החלק השלישי על עקרון האיזון ההוליסטי הוא כמובן הנפש. מלבד פעילות גופנית וצריכת מזון בריא יותר, חשוב להקדיש זמן להירגעות, לחיפוש הפעיל אחר שלווה ורוגע. באמצעות טכניקה של מדיטציה יכול כל אחד לבנות נתיבים חדשים לתוך עצמו. ההתכנסות לתוך הנפש פנימה מרחיבה את התודעה ואת המודעות ובאופן טבעי ביותר משפרת לאין ערוך את האושר, השלמות והזרימה הטבעית.