צמחי מרפא לנפגעי שריפה

נקודת המוצא ברפואה המשלימה היא שהגוף יודע לטפל בעצמו. יש בתאים שלנו את המידע הנדרש כיצד לקיים את הגוף בבריאות מוחלטת גם אם יש ירידה במערכת החיסונית או בפעילות של מערכות אחרות, או לחלופין פגיעה מכל סוג שהוא. בעוד הרפואה המערבית דוגלת בטיפול תרופתי וכירורגי, רפואת המזרח, זו שמבססת את עקרונותיה על אלפי שנים של ידע ונסיון מגיעה מגישה טיפולית אחרת.

על מנת לסייע לגוף לעשות את שלו בתהליכי ריפוי ניתן לתמוך בו בכמה דרכים. הנעה אנרגטית, תזונה וצמחי מרפא הם למעשה יסודות הטיפול של הרפואה האלטרנטיבית המורכבת גם מחכמה המזרח וגם מתרבויות אחרות. זה המקום לציין שגם לנו ביהדות יש לא מעט ידע רפואי שנצבר לאורך השנים, ידע בעל כח רב. עוד הרמב"ם תיעד את כוחו של הגוף בריפוי העצמי והשימוש ברפואה טבעית לתמיכה בתהליך.

מתוך כלל הנסיבות שמשפיעות עלינו אסונות טבע הם בהחלט סכנה לא מבוטלת ובעוד שישראל היא מדינה שבאופן יחסי סובלת ממעט מאד אסונות טבע, גם לנו יש את  ההפתעות שלנו. למרות שישראל נמצאת על השבר הסורי אפריקאי, אין לנו רעשי אדמה חזקים מדי, לא גלי ענק מן הים ולא סופות טורנדו. שריפות לעומת זאת יש לנו לעיתים, בעיקר בשל מזג האוויר החם שמאפיין את המדינה ופגיעה משריפה היא אכן התמודדות לא פשוטה.

נזקי שריפה

לשריפה יש כמה נזקים שעלולים להשפיע על גוף האדם. לצד הפגיעה הישירה של כוויות גוף, נזקים נוספים יכולים להיות כתוצאה משאיפת עשן וכמובן שאי אפשר להתעלם מהטראומה. אנשי מקצוע, כלומר כבאים ומחלצים מקצועיים מאורגנים טוב יותר מהאדם הממוצע, בעת שריפה הם בדרך כלל מוגנים יותר ובנוסף לכך הם מתורגלים טוב יותר בהתמודדות עם השפעות השריפה. האדם הממוצע לעומת זאת חשוף הרבה יותר ויש לו הרבה פחות כלים להתמודדות.

צמחי מרפא מהווים אלמנט משמעותי בתהליך שיקום למי שנפגע כתוצאה משריפה, בכל אחד מהנזקים הפוטנציאליים. אלוורה הוא הצמח הבסיסי, שצומח אצל רובינו בגינה וידוע בשל סגולותיו להקל על העור בעת צריבות וכוויות. אורגנו הוא אנטי בקטריאלי והוא מסיע לשמור על העור מפני התפתחות של זיהומים. כך גם שוש קירח, אכיניציאה שמחטא היטב, היביסקוק ומרווה שמתאים במיוחד לעור מבוגר.

בנוסף לצמחי מרפא שתפקידם לטפל בעור, יש מקום להתייחס גם לצמחי מרפא שיסיעו לשחרר את המערכת כולה. שריפה היא טראומה שמכניסה את המערכת להתכווצות ומגננה וחשוב מאד לסייע לגוף להגיע למצב של שחרור והרפייה על מנת להתחיל תהליך של ריפוי ושיקום.

ישנם צמחי מרפא רבים שיסיעו לגוף ולנפש לעבור תהליך של שחרור, כמובן שדיקור סיני הוא תמיד אפשרות נהדרת, אבל לא רק. צמחים כמו קווה שהוא אחד הבולטים שבהם להרגעה של הגוף והנפש.