מהם קנאקים/קליקים?

"קנאקים" או "קליקים" בפי אחרים, הינם אותם רעשים שאנו שומעים לפתע או שאנחנו גורמים להם לכוונה לצאת בחלקים שונים בגופנו.

אך רבים מאיתנו אינם יודעים מהם אותם קנאקים ושמועות רבות מרחפות באוויר במשך השנים לגבי אותם קנאקים.

הקנאקים הינם למעשה גז אשר משתחרר בצורה טבעית מהמפרק לאחר שהצטבר שם במשך הזמן ולכן כאשר למשל אנו עושים את פעולת הוצאת הקנאקים אנו שומעים את אותו רעש מוזר שיוצא.

חשוב לציין שבמקומות כמו למשל גב, אצבעות וכדומה אין סכנה עתידית להופעת מחלות ודלקות למיניהן, עקב זאת שהפעולה אינה מתקיימת בעצם או בסחוס.

הגז שנוצר מגיע מן הנוזל שנקרא בשם "נוזל סינוביאלי", אשר תפקידו לשמן את המפרק ולמנוע חיכוך בין מפרקים נוספים ובכך נמנעים כאב ושחיקה.

לפעמים כאשר בתוך המפרק ישנו לחץ בעקבות תנועה רצונית או בלתי רצונית, נוצר מצב שבו בועת גז מתנפצת בגלל שינוי הלחץ התוך מפרקי והניפוץ הוא הרעש של הקנאק שאנו שומעים.

רצוי לומר שקנאק שיוצא עקב הגז שנדחס בתוך המפרק, גם יוצר תחושה של הקלה ושחרור באותו אזור ופעמים רבות גם מגדילה לזמן קצר את טווח התנועה של אותו מפרק.

מבדיקות שנעשו הועלו בעבר גם תאוריות אשר אומרות שכאשר נוצר הקנאק, דהיינו שינוי הלחץ התוך מפרקי או מתיחה פתאומית של מעטפת המפרק מתקיימת פעולה של שחרור משככי כאבים טבעיים של הגוף או בשמם המקצועי: "אנדרופינים".

תאוריה נוספת שהועלתה ואף נכתבה בספרות המקצועית תומכת בטענה כי פעולה חוזרת כזו ביום יום יכולה דווקא להחליש את השרירים שמשפיעים על אותו אזור- שרירי כפות הרגליים והידיים לדוגמא.

הרופאים והפיזיוטרפיסטים ואף המטפלים ברפואה משלימה אינם ממליצים לעשות קנאקים באופן תדיר מכיוון שלטווח הארוך אינם רואים כל תועלת ואף ייתכן כמו שכבר נכתב שיווצר אף נזק עתידי בגוף.