רפואת שיניים הוליסטית

הרבה פעמים אנחנו שומעים בתחום הרפואה הכללית את המושג "רפואה אלטרנטיבית" שהכוונה בעצם לשימוש חומרים טבעיים בלבד למטרות רפואה. גם בתחום השיניים יש מאמינים ששיטת הרפואה האלטרנטיבית יעילה הרבה יותר. רפואת שיניים הוליסטית היא שיטה שמאמינים בה רופאי שיניים רבים. רפואה הוליסטית מאמינה כי השיניים הן ביטוי חיצוני לבריאות הכללית של האדם, וכל בעיה בפה היא בעצם שיקוף של מה שקורה בגוף כולו. הרפואה ההוליסטית אינה עושה טיפולי שיניים רגילים לפה, ואף אינה משתמשת בחומרים כגון  אנטיביוטיקה. במקום אלו, היא משתמשת בחומרים טבעיים בלבד, חומרי שחזור לא רעילים, ובתוספי מזון שונים.

נקודת המבט של רפואת שיניים הוליסטית

לדעת תומכי רפואת שיניים הוליסטית, לכל בעיה שיש לנו בחלל הפה יש סיבה הקשורה לאופן שבו אנחנו חיים את חיי היום יום שלנו, ומשפיעה על מקומות שונים בחלל הפה והשיניים. התומכים ברפואה ההוליסטית מאמינים כי כל אדם יכול למצוא את כוחות הריפוי הפנימיים שלו, ושכוח הריפוי הוא בידיו. וכאשר הרובד מחוזק, כך גם המערכת החיסונית. דוגמה לכך היא כאב המתפרש כתחושת אשם המחפשת "עונש". כאבי מפרק הלסת לדוגמה, מעידים על רגשות "כעס", נקמה או טינה. דימומים מהחניכיים יכולים להעיד על "חוסר שמחה", מהחלטות שונות שביצענו בחיינו. לאור כך, מאמינים רופאי השיניים ההוליסטיים כי שינוי מחשבתי ותפיסה חיובית יותר, בתוספת לרפואה הקונבנציונלית יכולים להביא לשיפורים בריאותיים גדולים גם בבריאות הכללית של האדם וכמובן בבריאות שיניו וחלל הפה שלו.

הרפואה מתייחסת לבריאותו הכללית של המטופל

המודעות הולכת וגדלה לרפואת השיניים ההוליסטית, ורבים נחשפים לשיטות האלטרנטיביות שיש לה להציע. הטיפול ברפואת שיניים הוליסטית שונה מטיפולים רגילים מוכרים. בניגוד לטיפול רגיל המתרכז רק בחלל הפה, רפואת השיניים ההוליסטית מתייחסת לבריאותו הכללית של המטופל. לכן במקום להתמקד אך ורק בשיניים ובחלל הפה של האדם, מתמקדת הרפואה ההוליסטית בקשר שבין הפה לשאר חלקי הגוף של המטופל, ובעצם יוצרת הרמוניה ביניהם. מטרת רפואת השיניים ההוליסטית בסופו של דבר היא לתקן לחלוטין את הבעיות בפה ובשיניים על מנת שאלו לא יבואו לידי ביטוי בבעיות בשאר חלקי הגוף.

החל מהטיפול ועד לשינוי איכות החיים

בטיפול בתוך מרפאת שיניים הוליסטית הרופאים מקפידים על מספר דברים שלא קיימים ברפואת שיניים הסטנדרטית כמו הימנעות מטיפולי שורש מתוך אמונה כי החיידקים הכלואים בתוך השן עשויים לגרום לבעיות בריאותיות נוספות. כמו כן הרופאים עושים שימוש בחומרים טבעיים בלבד והימנעות משימוש בחומרים כמו פלואוריד וחומרים המכילים כספית. כל טיפול עוסק בקשר שבין הבעיה הקיימת בפה לשאר חלקי הגוף על מנת למצוא את האיזון בין השתיים. ובנוסף לטיפול הרופאים מאמינים כי תזונה נכונה, והרגלי אכילה נכונים שכוללים הימנעות מסוגי מזון מסוימים יכולים להשפיע רבות על בריאות הפה.