להתגבר על טראומה בעזרת דמיון מודרך (חזרה בדמיון למקום הטראומה)

טראומה היא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. למעשה, אנחנו נולדים מתוך הטראומה. תחשבו על העובר השלו שעבר כעת תשעה חודשים שלמים בתוך מרחב מוגן ולפתע, בתהליך אינטנסיבי, לא פשוט ומלא בסטרס, כל המציאות כפי שהכיר אותה עד היום מופרת לחלוטין ומשתנה לעין ערוך, בתהליך מאומץ, קשה ודי כואב שקוראים לו לידה.

הוא אמנם שמע צלילים, חש בשינויים וחווה את העולם מתוך הפנים של אימו, אבל אפשר לומר שהייתה זו רק השתקפות וכעת הוא מגיח אל העולם האמיתי.

עם זאת, ולמרות שהסיכוי שלנו להמנע לאורך כל החיים מטראומות הוא אפסי, אין זה אומר שלטראומה בהכרח תהיה השפעה תוקעת ושלילית על החיים שלנו.

בטווח הנורמה, אדם אמור להיות מסוגל להתאושש באופן עצמאי מטראומה כמו מדיכאון. במקרים שבהם מתקשה ניתן להיעזר באנשי מקצוע ובשיחות אישיות או קבוצתיות, כך או כך תהליך ההתגברות על הטראומה, כמו על מצבים נפשיים אחרים כדוגמת דכאון שכבר הוזכר, הוא תהליך מאד בונה, מחזק ומרחיב את התודעה.

דרכי טיפול בטראומות

ישנן דרכים שונות להתמודד עם מצבי הנפש למיניהם ודמיון מודרך הוא אחד מהכלים הישימים והיעילים ביותר שיש כיום. הוא מתייחס לגישות חדשניות יחסית בפסיכולוגיה ובתחום הטיפול, אבל למעשה יסודות שלו ניתן לראות הרבה מאד שנים אחרונית.

דמיון מודרך הוא אפשרות לחזור לסיטואציות דרך הדמיון. המח שלנו לא יודע להבדיל בין דמיון למציאות מבחינת התודעה, כך שאפשר להגיע למצב שבו חווים מחדש את החוויה כולה ומבנים אותה מחדש, באופן שפותר את הטראומה או משנה אותה לחלוטין.

הרבה פעמים חלק מהטיול הוא לחזור פיזית אל המקום שבו התרחש האירוע ודוגמא טובה לכך ניתן לראות בטיפול בטראומות שואה. העם היהודי הוא כולה נגוע בטראומת השואה, לבטח הניצולים וילדיהם, אבל מדובר כאן על טראומה לאומית שכמעט כולם סובלים ממנה, מתי יותר ומתי פחות.

ביקור במקום שבו התרחש האסון, תוך התמיכה הנדרשת, הוא בהחלט חלק מטיפול ושיקום של הטראומה ודרך נגישה לעשות זאת היא באמצעות טיסה זולה לברלין באתר UP, מה שיאפשר להגיע ללב המיקום הגיאוגרפי שבו התרחש האסון. חזרה לאירוע הפיזי היא חלק ראוי בטיפול וכשמגיע הזמן שבו זה מתאפשר זה מאד תומך בטיפול ובשיקום.

מהקושי נצמח

ראוי לו לאדם לדעת כיצד לשחרר ולהתקדם קדימה, במיוחד כשהנסיבות מאפשרות זאת. בכל אשר נוגע אל הטראומה הלאומית שלנו, חשוב לזכור שהיא שייכת לעבר והמציאות כיום שונה לחלוטין. במיוחד היום, כשגרמניה היא ידידה כה חשובה שלנו וכשהישראלים כל כך ברוכים ומזומנים למחוזותיה השונות, לצד האפשרויות הרבות למצוא טיסה זולה לברלין זאת הזדמנות נהדרת להתחיל לשחרר את הטראומה ולהתחיל לממש את המציאות החדשה והנהדרת שבה אנחנו חיים.