כאבי גב ורגליים – כיצד מדרסים יכולים לעזור?

רבים מאיתנו סובלים מכאבים, בין אם כאלה כרוניים (כלומר כאבים שכבר הפכו לחלק משגרת החיים) ובין אם כאלה נקודתיים או שמופיעים רק לפרקים, ובלא מעט מקרים אנחנו מקבלים את הכאב ומנסים להתרגל אליו.

מצד אחד, הסתגלות למצבים פחות נעימים חוסכת לנו עוגמת נפש, אך מצד שני כדאי לדעת שאין שום סיבה לחיות עם כאב, ולמעשה מומלץ מאוד לחפש דרכים שיפחיתו את רמת הכאב ואף יעלימו אותו כליל. ראשית כל, כאב פוגם במערכות הגוף השונות ומשבש את ההתנהלות שלנו בסיטואציות רבות ובסך הכל פוגם משמעותית באיכות החיים, ושנית, בימינו ישנן דרכים אפקטיביות רבות להעלים כאבים.

שניים מהכאבים הנפוצים ביותר הם כאבי גב וכאבי רגליים – ואחד הפתרונות היעילים ביותר למניעת היווצרותם ואיון כאבים שכבר נוצרו הוא מדרסים.

מהם מדרסים?

מדרסים הם אביזר מיוחד אותו מכניסים אל הנעליים על מנת להבטיח יציבה נכונה, לשכך זעזועים ולייצר נוחות מקסימלית בעת הליכה, ריצה ובעצם כל תנועה שהיא – וזאת על ידי שינוי האופן בו מחולק משקל הגוף שלנו על כפות הרגליים ומניעת היווצרות עומס יתר בנקודה מסוימת.

כדאי לציין כי ישנם אנשי מקצוע המסתייגים משימוש במדרסים במקרים של כאבי גב תחתון, אולם ישנם גם אנשי מקצוע אחרים שדווקא ממליצים על אביזר זה. לגבי כאבי רגליים כבר קיים קונצנזוס כי מדרס טוב מעלים כאבים אלה, ובכל מקרה ניתן לבחור בין מדרסי מדף (כלומר כאלה שכבר יוצרו, ובמידות סטנדרטיות) לבין מדרסים מותאמים אישית לאדם – אופציה שמטבע הדברים יעילה יותר מבחינת המלחמה בכאבים אבל גם יקרה יותר.

עוד כדאי לדעת שהמדרסים של ימינו מיוצרים בטכנולוגיות חדשניות ומחומרים מתקדמים, ועל כן היעילות שלהם גבוהה במיוחד.

איך לבחור מדרסים בצורה נכונה?

על מנת שהמדרס המונח בתוך הנעל ימלא את תפקידו, כלומר יהפוך את היציבה לנכונה, ישכך זעזועים וימנע עומס יתר על חלק זה או אחר של כף הרגל, יש לבחור אותו באופן מושכל, ובפרט מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום זה.

הפרמטר החשוב ביותר הוא מבנה כף הרגל. ישנם 3 מבנים עיקריים, אותם מזהים על פי קשת כף הרגל – קשת גבוהה, קשת נמוכה וקשת רגילה, והמדרס הנבחר צריך להתאים לסוג הקשת.

אופציה נוספת היא מדרסים שעשויים מחומר גמיש מאוד ובנוסף כזה המצטיין בספיגת זיעה ובבלימת זעזועים, וזאת על מנת שניתן יהיה להשתמש בהם בעת פעילות ספורטיבית (ובהתאם הם נקראים מדרסי ספורט). סוג אחר של מדרסים הוא כזה המותאם לחולי סוכרת, שעקב מחלתם אסור להם לדרוך על חומר פלסטי או סינטטי, ועל כן מדובר במדרסי שעם.

דרכים נוספות למנוע כאבי גב ורגליים

במקביל למדרסים, כדאי לנקוט בצעדים נוספים על מנת להפחית את הסיכון להיווצרותם של כאבי גב ורגליים: להמעיט את השימוש בנעלי עקב ובכפכפים, שמטבעם מייצרים זעזועים רבים שפוגעים בעמוד השדרה; הימנעות ממצבים של ישיבה למשך פרקי זמן ארוכים ברציפות – למי שעובד בישיבה מומלץ לקום בתדירות גבוהה ולהסתובב מעט, ואף לבצע תרגילים פשוטים שימנעו היווצרות כאבי גב; וגם שתיית מים בכמות מספקת (10-12 כוסות ביום) תורמת רבות לבריאות הגב והרגליים (והגוף בכלל)