כאבים בכף הרגל כתוצאה מריצה

בשעה טובה החלטתם להתחיל לעשות ספורט ואתם משלבים אימונים בשגרת היום יום שלכם. לפני שאתם מתחילים חשוב להתייעץ עם רופא ולוודא שאתם כשירים ואין בעיה רפואית שעלולה להפריע או להזיק לכם. אחת הפעילויות הנפוצות הם ריצה ורוב האנשים המתאמנים עושים זאת בחדר הכושר או באוויר הפתוח. חשוב להתחיל את הפעילות בהדרגה ולפניה לעשות חימום ומתיחות כדי להקל על כף הרגל ולהמנע משרירים תפוסים ומפרקים כואבים באזורים שונים בגוף. בנוסף חשוב להתחיל את הפעילות בעוצמה נמוכה ולאט להעלות את העוצמה, על מנת להרגיל את הגוף לפעילות.

ישנם אנשים אשר רצים באופן קבוע ודואגים לעשות חימום ומתיחות לפני הריצה, אך במהלך הפעילות מתחילים להרגיש כאבים בכף הרגל. הכאב בכף הרגל יכול להופיע בכל מיני מקומות כמו: בקשת כף הרגל, באצבעות ובכריות הרגל, בעקב וגם כאבים בצד העליון של כף הרגל מה שמרגיש כמו "מכה יבשה" שקיבלתם לעצמות.

אז מדוע מתחילים להופיע כאבים בכף הרגל למרות שאתם עושים את הפעילות בצורה נכונה? הסיבה לכך יכולה להיות מכמה סיבות:

1.      יציבה לא נכונה של האיש הרץ- במידה והיציבה שלך לא נכונה יכול מאוד להיות שהאופן שבוא אתה רץ אינו מחלק נכון את העומס על כפות הרגליים ולכן כף הרגל חווה עומס ומתחילה לשדר כאב.

2.      העדר של בולמי זעזועים טובים בנעל הספורט-  בזמן הריצה הרגל חווה הדף ולחץ מן הקרקע כל פעם שהיא נפגשת איתה. בהעדר של נעל איכותית כף הרגל חווה יותר מהלומות קטנות ומכך נגרמים הכאבים.

3.      מבנה כף הרגל שלכם בעייתי- למרות שיש לכם נעל איכותית יכול להיות שמבנה כף הרגל שלכם הוא שונה ובעייתי ולכן גם עם נעל טובה, הרגל עדיין לא מוגנת ונתמכת במהלך הריצה.

נעל איכותית וטובה יכולה למנוע את המצב של כאבים בכף הרגל במהלך הריצה, אך גם פה יש בעיה. הנעל מיוצרת כדי להתאים לכלל האוכלוסייה למרות שכל כף רגל בנויה שונה. אחד הפתרונות הטובים ביותר הם התאמה של מדרסים לספורטאים. המדרסים עוזרים להתאים את הנעל לכף הרגל באופן אישי לפי המבנה הייחודי של כל אחד והופכת אותה מכללית לאישית. כשבוחרים מדרסים לריצה חשוב לשים לב לחומר ממנו עשוי המדרס. על המדרס להיות עבה, רך וגמיש כדי שיוכל לבלום זעזועים, אך גם לאפשר את הניתור בחזרה למעלה וכך לא להאט את קצב הריצה. ניתן להתחיל להשתמש במדרסים עוד לפני שמתחילים להופיע הכאבים בכף הרגל, על מנת למנוע בעיות בעתיד. למרות זאת במידה והתחילו הכאבים, חשוב להפסיק את הפעילות ולחכות עד שתתאימו מדרסים נכונים לרגל כדי לא להמשיך ולגרום נזק. לאחר שהתאמתם את המדרסים, חיזרו בהדרגה לפעילות ותראו כי הכאבים יעלמו גם כן בהדרגה.