טראומה אצל אנשי חילוץ והצלה

אנשים שעוסקים בחילוץ והצלה הם אנשים מיומנים שעברו הכשרה ויש להם את הנסיון הנדרש בכדי להתמודד עם מצבי קיצון. בדרך כלל הם יהיו גם בעלי אופי ומבנה גוף מסויים, מה שיאפשר להם להתמודד בצורה טובה יותר עם מצבים טראומה, ועם זאת, כולנו  בני אדם ואף אחד אינו חסין מפני סכנות, גם לא האדם המיומן ביותר בעולם.

אנשים שעוסקים במלאכת חילוץ והצלה מצויידים בכלים הנחוצים המאפשרים להם לחלץ ותוך כדי גם לשמור עליהם, לרבות מגיני גוף, מסכות לפנים וכל מה שדרוש, בהתאם לנסיבות, ועם זאת, גם המחלצים המצויידים ביותר אינם חסינים במאת האחוזים.

גוף-נפש

טראומה היא מצב הוליסטי שאופף גם את הגוף וגם את הנפש. הקשר הישיר והעצמתי בין השניים כבר ברור לכל והאחד לא יכול להתקיים בלי השני. פגיעה בגוף באופן ישיר תביא חסימה של הנפש ופגיעה בנפש באופן ישיר תביא לכדי סטגנציה של הגוף, מה שעם הזמן, ולא תוך זמן רב, יביא לבעיות פיזיות.

למרות הנסיון של אנשי חילוץ והצלה הם בהחלט עלולים להכנס למצב של טראומה, בהתאם להיקף האסון שעימו הם מתמודדים.

טראומה היא מצב של תגובה לתרחיש קיצוני ומאופיינת בדרך כלל בסוג של הלם שאליו נכנס האדם. טראומה יכולה להיות גופנית או נפשית, אבל כפי שכבר הסברנו השניים מחוברים ובהכרח משפיעים זה על זה.

בתגובה למצבי קיצון הגוף והנפש נכנסים למצב של מגננה והתבצרות, המח משחרר כימיכלים שונים שתפקידם להגן על המערכת, אבל בו בזמן, שחרור למשך זמן רב מדי של כימיכלים אלה מיצר פגיעה אנושה בגוף.

טיפול בטראומה

במקרים רבים מערכת האדם יודעת להתמודד עם טראומות באופן עצמאי ובהינתן פרק הזמן הנדרש הגוף ישתקם באופן עצמאי, אבל לעיתים הטראומה היא קשה מדי והאדם עלול להשאר במצב של תקיעות לאורך זמן רב מדי. תקיעות שתביא עימה נזקים נוספים וכך המצב רק ילך ויתדרדר.

מה גם שלסביבה שלנו יש תפקיד אקוטי ביכולת שלנו להתקיים, לא כל שכן כאשר מדובר על ריפוי ולכן ההנחה שהאדם אמור להיות מסוגל להתמודד באופן עצמאי היא שגויה מהיסוד.

על מנת להתקיים ברווחה, לעבור שיקום וריפוי ולחיות את החיים אנחנו חייבים סביבה, זו כוללת את התנאים הבסיסיים של הזנה מאוזנת, גם בהיבט הפיזי וגם בהיבט הנפשי. לצד מזון, אנחנו צריכים מים טובים, שמש, ויטמינים וכך גם סביבה אנושית. מעבר לחשיבות הקלינית של צוות רפואי שיטפל בטראומות, במיוחד כאשר מדובר על טראומות הקשורות למקרים של חילוץ והצלה, יש חשיבות לנוכחות האנושית סביבינו. התמיכה, ההכלה ואהבה שמקיפה אותנו הן הדרך הטובה ביותר לסייע בהתמודדות עם טראומות ולמעשה כל תחלואי הגוף והנפש. בהינתן תנאים אופטימליים, תאי הגוף שלנו צומחים, מתפתחים והגוף עובר שיקום מיידי.