טיפול בגמגום

טיפול בגמגום – הגמגום היא הפרעה בתקשורת הדיבור לרוב מופיעה בגילים 2-4 שנים ובמרבית המקרים חולפת מאליה ללא טיפול. אצל כרבע מהילדים הליקוי נמשך ועלול אף להתפתח. התחלת הקשיים בדיבור בגיל הרך נקראת גמגום ראשוני והילד בדרך כלל אינו סובל ממנו ואינו מודע לבעיה. הסיבות לגמגום התחלתי מגוונות ואין הסבר מוחלט להווצרותו.

גורמים כגון אחור בהתפתחות הדיבור ,נסיון לדבר מול אנשים מבני הבית שרמת דיבורם קשה עבורו,תחרות תקשורתית בין הילד למבוגרים ממנו,מתח התנהגותי או סביבתי. מחלות ילדות,בעיות נוורולוגיות,אורגאניות או מוטוריות, כלומר ליקויים במערכות העצבים או השרירים,פיגור שכלי-התפתחותי,ליקויים במבנה מערכת הדיבור-השפתיים,הלשון החיך והשינים המקשים על דיבור רצוף. כאשר הילד מתחיל לעבור מהשלב "התמים" של הגמגום למודעות שיש לו בעיה בתקשורת הדיבורית עם הסביבה,הוא מפתח צורת גמגום "לחוצה" נעצר ונתקע במילים ועושה העוויות, בניגוד לגמגום הקל ההתחלתי שמתאפיין על ידי חזרות בהברות ובמילים.

טיפול בגמגום אצל ילדים בגיל הרך ועד לגילאי בי"ס

טיפול בגמגום אצל ילדים בגיל הרך ועד לגילאי בית הספר היסודי צריך להתבסס על אבחון מדויק של הגורמים ליצירתו.
למשל אחור בהתפתחות הדיבור והשפה הדורש טיפול בהעשרת אוצר המילים. סביבה מלחיצה של מבוגרים אשר מדברים מהר או לא מאזינים לדבריו בסבלנות ולכן יש לשנות את המצב.. דיבור ב2 שפות לעיתים תורם להתפתחות גמגום,גם בעיות התפתחותיות דורשות טיפול בחינוך מיוחד. בעקרון הורי הילד והסובבים אותו זקוקים לתדרוך כיצד להבנות את סביבתו כדי שייקל עליו לדבר ללא לחצים. האזנה סבלנית אליו ודיבור ברור ובקצב נינוח ,כל אלה ישפרו סיכוייו לשפר את הדיבור.

אם יש בעיות בלימודים צריך לנסות לפתרם על ידי שעורי עזר או השלמת החסר במקצועות הלימוד. כמובן קלינאי/ת התקשורת בטיפול פרטני ובשיתוף ההורים מקנים לילד ביטחון בדיבור עם דגש בחיזוקים חיוביים על דיבור טוב והקטנת התיסכול במצבי גמגום, מפתחים אצלו יכולת דיבור ותקשורת בכל שטחי השפה: בקריאה בהבעה ובהיגוי ברור תוך שימוש בבקרה ממוחשבת הקלטות ותירגול בבית.

גמגום אצל מבוגרים

המגמגם המבוגר עבר תהליך התפתחותי מגמגום ראשוני "קל" יחסית בעקר בחזרות על מילים והברות לגמגום "משני" המאופיין בעצירות, והתעקעויות על הברות ומילים בתחילת המשפטים או לפני הגיים מסוימים,הוא משקיע מאמץ רב להפיק את המילים המלווה בהעוויות שונות כדי להשתחרר מהתקיעה,למשל מצמוץ,פעירת פה,נענוע ראש או ידיים ועוד נפתולים רבים ומגוונים.

בעבר במשך שנים היה מקובל על קלינאי התקשורת לעבוד עם המגמגם על הרפייה במתח הדיבור,תרגילי נשימה ודיבור איטי וקל והתוצאות היו חלקיות ,לפעמים הושגה התקדמות רבה ,אבל הדיבור לא היה טבעי והמגמגם לא דיבר ספונטאני,או שאם עשה טיפול אינטנסיבי של מספר שעות יום יום, היה משיג שיפור רב,אבל במקרים רבים חלה נסיגה חדה ממצב הדיבור עקב משברים שונים ואי הטמעה של ההרגל החדש והמלאכותי!

טיפול טבעי בדיבור המגמגם

כבר נוכחנו לדעת כי קשה מאוד למגמגם מבוגר לסגל לעצמו דיבור מלאכותי איטי מתמשך ולנשום בצורה מודעת,ומדוע כי התהליך של הדיבור הספונטאני הוא אוטומטי אנו חושבים בפנים "בדמיון" על רעיון הדיבור ומשתמשים בשפה ובאוצר המילים שרכשנו במשך השנים ולא מתעכבים לנשום מלאכותית ולדבר בשונה מקצב המחשבה והדיבור הטבעיים לנו.

אם מתחילים לשים לב באופן מכוון ומודע איך לבטא כל מלה ובאיזה קצב המגמגם מאבד את חוט המחשבה וממוקד באיך לשחרר את התקיעה באופן מכוון ומודע איך לבטא כל מלה איך נושמים ובאיזה קצב ,המגמגם מאבד את חוט המחשבה ומרוכז באיך להפיק דיבור ולא מה להגיד עם הרעיון והמחשבה.

ולכן אנו מתמקדים בהענקת מיומנות של ריכוז בחשיבה הפנימית,בהבנת תהליך הנשימה הטבעית כאשר הוא משולב בדיבור,בהפקת הקול יחד עם דיבור מקושר בתחושת הרצף תוך כדי דיבור דינאמי מתמשך.

תהליכים אלה נלמדים בטיפול בסיוע תוכנת מחשב ובקרה בזמן אמת על הדיבור, המשלבת שמיעה ראיה ובקורת תחושתית יחד עם הרעיון המובע בדיבור. המגמגם שומע את התוצאה ושואב עידוד מהבקרה הנשמעת בהקלטה. כמובן שהתהליך הוא מדורג ומתחיל מצורות דיבור פשוטות ועד לתיאורים והרצאות ממושכות ותירגולים של מגוון רב של מצבי דיבור במכון הדיבורוגם בשלט רחוק על ידי תמיכה בבית המטופל בוידיאו קונפרנס.

אנו משוכנעים ומאמינים כי רק בגישה דינאמית כזו ניתן להשיג שטף דיבור ושיפור משמעותי אצל מגמגמים מבוגרים. 

לייעוץ חינם של טיפול בגמגום התקשר עכשיו! 054-4680376 | 03-6046620

דורי צליוק – קלינאי מומחה לגמגום