טיפול בגלי הלם – כיצד התהליך עובד?

הטיפול בגלי הלם הוא פתרון לא פולשני להקלה על כאבים כרוניים שמופיעים באזורים כמו: הכתף, הגב, עקב כף הרגל, הברך או המרפק. טיפול זה יעיל בעיקר במקרים שבהם יש בעיות במערכת השלד ובתנועתיות של הגוף, ובעיקר ברקמות החיבור שנוטות לעבור תהליכים של הסתיידות.

גלי הלם הם גלים אקוסטיים בעלי אנרגיית שיא גבוהה, כמו הפיצוצים שמופיעים באטמוספירה בעקבות אירועים כמו רעם או בום על קולי. טיפול בגלי הלם בכאבים כרוניים הוא חדש יחסית, אבל מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות מלמדים כי טיפול זה לא יכול לגרום לשום נזק משמעותי. בינתיים, הניסיון מלמד שכדאי לטפל באמצעות גלי הלם בעיקר באותם מקרים בהם סובלים מכאבים כרוניים שאינם מגיבים לטיפולים שמרניים, מסורתיים אחרים.

מהו תהליך הטיפול בגלי הלם?

במהלך הטיפול מופעלים גלי קול בעוצמה גבוהה ואלה יוצרים אינטראקציה עם רקמות הגוף. הטיפול עצמו מבוצע באמצעות סדרה של פעימות, או נקישות, שמעבירות אנרגיה לרקמה המסוידת או הדלקתית, באמצעות ג'ל אולטרסאונד.

פעולה זו מובילה למספר יתרונות אפקטיביים כמו היפוך מצב של דלקת כרונית, גירוי הקולגן ופירוק הצטברות של סידן. גירוי מנגנונים ביולוגיים אלה יוצר סביבת ריפוי אופטימלית. וכאשר האזור שנפגע חוזר למסלולו, המשמעות היא שחזור הפונקציונליות של האזור הפגוע בגוף וכתוצאה מכך גם הקלה על הכאב.

מתי מתחיל הטיפול להשפיע?

מטופלים רבים מדווחים על מידה של הקלה בכאב מיד בתום הטיפול הראשון. השפעה זו היא בדרך כלל זמנית, אבל לא תמיד, והיא קשורה לאפקט הרדמה כתוצאה מגירוי יתר של הרקמה בעת הטיפול בגלי הלם. זה לוקח כמה ימים עד שהמקום הפגוע מתחיל להחלים, ומטופלים רבים חווים שיפור לפני סוף השבוע השני. תהליך הריפוי עלול להימשך מספר שבועות או אפילו חודשים, אבל ההקלה בכאב מקדימה לעיתים קרובות את השלמת תהליך הריפוי.

מקורם של גלי הלם

המדע שעומד מאחורי הטיפול בגלי הלם מקביל לטכנולוגיית הריסוק. טכנולוגיה זו משתמשת בגלי הלם אקוסטיים כדי לרסק אבנים בכליות ללא ניתוח. טכניקה של שימוש בגלי הלם נמצאת בשימוש כבר כמעט רבע מאה. בתהליך הטיפול באלפי חולים נמצא כי אנשים שעברו הליך של טיפול באבנים בכליות באמצעות גלי הלם, דיווחו על היעלמות של כאבים אחרים שמהם סבלו. בשלב זה החלו המדענים להבין שיתכן שאפשר להשתמש בגלי הקול לריפוי סוגים אחרים של פגיעה ברקמות.

ואכן, שורשיו של טיפול בגלי הלם נטועים בטיפול באבנים בכליות. טיפול שמשתמש במכשיר שפולט גלי קול באנרגיה גבוהה כדי לשבור את משקעי הסידן הקשים שגורמים לאבנים בכליות.

עם השנים בחנו החוקרים את האפשרות להשתמש בגלי הלם גם לטיפול במצבים אחרים שקשורים למשקעי סידן כמו דלקת בגיד אכילס או דלקת בכתף ובפגיעות שלא קשורות להצטברות של סידן. זה קרה כשהרופאים החלו להבין שניתן לטפל בכאבים כרוניים בגידים וברקמות החיבור באמצעות גלי הלם שגורמים ללחץ בעוצמה ובכמות מבוקרת על האזור הפגוע ותורמים להפעלה מחדש של תהליך הריפוי.