השמנה – השמנת יתר

למה נוצרת תופעת השמנה? סיבה עיקרית למנגנון השמנת יתר היא האשמה וניתן סיפור נחמד להדגמה איך זה עובד, כמובן שיש יותר מאפשרות אחת.

אישה במשקל 150 קילו מחליטה לרדת במשקל, החליטה שנמאס לה מן ההשמנה והיא מחליטה מ"מחר דיאטה" ואכן למחרת היא מתחילה דיאטה וגם יש לה חתונה להגיע אליה.

והיא מגיעה, לחתונה אלא מה, ובשולחן הראשון, ממש ממול כמו שנכנסים מה היא רואה? עוגת שוקולד, ענקית מדהימה, עם כל הטובין יכולים להיות משולבים בעוגת שוקולד, הם שם!

(היא אשמה? לא, מה פתאום!) מסתכלת ימינה ושמאלה, כאילו משטרת המחשבות, או אולי שוטרי -שומרי משקל ייקפצו עליה מן המארב, וחותכת בזהירות חתיכה קטנה, (היא באמת לא אשמה, שהחתונה בדיוק נפלה יום אחרי שהיא החליטה על ירידה במשקל)

סלחי לי גברת :
באמת? את לא ידעת?
לא קיבלת את ההזמנה חודשיים שלושה קודם?
מה? שכחת אותה ברגע החלטת הדיאטה?
או שהיה לך נוח להחליט משהו ש"ממילא מישהו יקלקל לי"

סליחה עכשיו הגברת עם העוגה, אסור להפריע:
החתיכה הראשונה נגמרה ומאות קלוריות התווספו למשקל הגוף, אתם יודעים, זה רק עושה טעם של עוד,"יש פה מספיק עוגה ל-50 איש, ועוד 5 עוגות כאלה, בטח",

אופס, עוד חתיכה נחתכת, בלי שהיא מרגישה, יש גם דובדבן בפנים, איזה כיף, ואז האשמה מתחילה: "אני גם ככה שמנה", "ידעתי שהדיאטה לא תצליח לי", "למה החתונה בדיוק יום אחרי שהחלטתי עלדיאטה",

ממתי ההזמנה יושבת ליד הטלפון אצלך?
"אני לא אשמה ששמו את העוגה פה בכניסה"
איפה חשבת שהיא תהיה?
ואם זאת היתה עוגת קרמשניט?
זה היה יותר טוב?

"איזה חוצפה לקלקל לי ככה את הדיאטה".
טוב שמישהו אחר אשם!
כון יש כאן פטנט? שימו לב איך זה עובד. לפני שהעוגה תגמר, והשמלה תתפוצץ.

נעשה הפסקה ונברח כי עוד כמה פרוסות וספק אם תישאר שמלה.
האשמה עושה הלקאה עצמית, הגברת מקללת את עצמה, "אני תמיד הייתי שמנה ואני אשאר ככה" וממשיכה לאכול את העוגה. מה הבונוס במצב? כלומר חייב להיות איזה שהוא בונוס.

1. אני לא אחראי
2. מישהו אחר עשה לי
3. אני כנראה לא אוכל לעזור ולעצמי
4. אני לא לומד דבר מן האירוע

הבונוס המרכזי של המצב הוא : האשמה וההלקאה העצמית? מוזר ? לא, תיכף יוסבר.
הבונוס היוצא מכך הוא הלגיטימציה שלא ללמוד מתוך האירוע, ולהמשיך לחזור על הטעות!

ככל שהאשמה גדלה, הבטן וכל שאר חלקי הגוף גדלים בו זמנית! לכן השמנה או בעיית השמנת יתרככלל יכולה להיפטר בראש ובראשונה בהכרת האשמה. לאחר שנלמד להכיר בכך נצליח להוריד במשקל ואולי לקבל גיזרה חטובה וחתיכה יותר וחיים בריאים יותר…